Gümrük Hizmetleri

MNS Lojistik Gümrükleme Hizmeti

Gümrükleme, ithalat ya da ihracat sırasında, sınır bölgesindeki hukuki işlemlerin gerçekleştirilmesidir. Gümrük işlemleri, sıklıkla dış ticaret hacmi geniş olan firmaların karşısına çıkmaktadır. Ancak son yıllarda hizmet ağı genişleyen lojistik sektörü, taşımacılık hizmetinin yanında gümrük işlemlerini de gerçekleştirmekte ve böylelikle sorunsuz bir hizmet mümkün hale gelmektedir. Her ülkenin kendine özgü bir gümrük mevzuatı olduğu düşünüldüğünde, gümrükleme hizmeti ticari ürünlerin geçişleri açısından çok büyük kolaylık sağlamaktadır.

Gümrükleme Hizmetinin Önemi

Günümüz dünyasında ülkeler arası transportun ve ticaretin hacmi düşünüldüğünde, gümrük merkezlerinde yaşanabilecek karışıklıklar anlaşılacaktır. Bu karışıklık özellikle ihracat sırasında ortaya çıkar. Ülkemizden, başka ülkelerin pazarlarına girmek üzere yola çıkan yükler, her bağımsız ülkenin gümrük bölgesinde duraklar. Bu duraklama sırasında, ülke sınırlarından geçecek ürün gerekli makamlarca incelenir, tanınır ve kayıt edilir. Bu işlemlerin ardından gerekli izinler verilir ya da verilmez. Bu sürecin tamamına kabaca gümrükleme denir. Günümüzde bu hizmet firmamız tarafından büyük bir güvenle sağlanmaktadır. Büyük bir tecrübe ve ülkelerin iç mevzuatlarına hakimiyet gerektiren bu hizmet, firmalar açısından büyük bir kolaylık sağlamaktadır.

Gümrükleme Ne İşe Yarar?

Gümrükleme işlemlerinin tamamı, devlet açısından büyük bir önem taşır. Zira bu işlemler sayesinde kendi ülkelerine girecek yabancı ürünlerin niteliklerini, ne olduklarını inceleyebilir ve buna göre geçişlerine izin verebilirler. Bu nedenle bağımsız bir devlet hem kendi sınır güvenliği hem de toplum huzuru için gümrük alanlarına sahiptir. Elbette gümrükleme işlemleri, ticari faaliyet yürüten ve özellikle dış ticaret ile ilgilenen firmalar için de büyük önem taşır. Bu işlemler belirli bir ürünün üretimden sonra geniş pazarlara yayılmasının önündeki son basamaktır. Bu nedenle profesyonel ekiplere, gümrük müşavirlerine ve gümrük müşaviri yardımcılarına bırakılarak, gümrük işlemlerinde bir sorun çıkmaması sağlanır. Günümüzde bir ekip çalışması ile gümrük işlemleri firmamız tarafından kolay ve pratik bir şekilde halledilmekte ve sevkiyatın herhangi bir aksamaya uğramasa engel olunmaktadır.

Gümrükleme Hizmetini Kim Yapar?

Gümrükleme hizmeti, günümüzde profesyoneller tarafından sağlanmaktadır. Gümrük müşavirleri, bu noktada kritik bir rol oynar. Gümrük müşavirleri, gümrük ile ilgili gerekli mevzuatları bilen ve devlet tarafından gümrük işlemleri için vekaletle yetkilendirilme yetkisi verilmiş kişilerdir. Bu sayede hem bürokrasi çok daha hızlı işlemekte hem de sevkiyat gümrük izinlerine uygun şekilde gümrük alanına gelmektedir. Firmamız, yıllardır kazandığı tecrübeyle her ülkenin gümrük işlemlerini operasyonel çözümleriyle halletmekte ve firmanızın ticari faaliyet açısından aksaklık yaşamamasını sağlamaktadır.